УКРАЇНСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ 1917 р.
Розробив: викладач Вашкевич В.І.
Початок української революції
Основні поняття: революція, Тимчасовий уряд, Установчі збори, Центральна Рада, Ради робітничих, солдатських і селянських депутатів, автономія, культурно-національна автономія, федерація, Український національний конгрес.
Причини і передумови Української революції
1. Залежне і пригноблене становище України, великодержавницька політика щодо неї панівних кіл як Росії, так і Австро-Угорщини.
2. Важке соціальне становище переважної частини населення.
3. Невирішеність аграрного питання і питання соціального захисту робітництва.
4. Піднесення українського національного визвольного руху, організаційне та ідеологічне його оформлення.
5. Порушення стабільності Російської та Австро-Угорської імперій, загострення їхніх внутрішніх проблем унаслідок Першої світової війни.
Проблемне завдання: Поміркуйте над тим, як вплинуло падіння самодержавства на Переяславський договір 1654 р.? (з юридичної точки зору український народ звільнився від зобов’язань по відношенню до царизму).
Привід: революція в Росії (початок 23 лютого 1917р.),повалення монархії, зречення Миколою ІІ престолу(2 березня 1917р.).
Мета: здобуття автономії як першого кроку до незалежності.
Рушійні сили: нечисленна національна інтелігенція,багатомільйонне селянство, військові, робітництво.
Першочергові завдання суспільства
1. Створення нової стабільної держави.
2. Визначеність у питанні про участь у війні.
3. Подолання негативних тенденцій в економіці.
4. Вирішення аграрного і національного питань.
4 березня 1917 р. – утворено Українську Центральну Раду (на зборах українських організацій та політичних партій Києва за ініціативою Товариства українських поступовців). ЦР – представницький орган української демократії, який очолив національно-визвольний рух в Україні.
7 березня 1917р. – обрання керівного складу ЦР: голова –Михайло Грушевський.9 березня 1917р. – ЦР видала відозву «До українського народу»,в якій закликала будувати нове життя в дружній сім’ї вільнихнародів.6 – 8 квітня 1917 р. – проведення Українського національногоконгресу в Києві.
Основні здобутки:
1. Визначення базового принципу державотворення –національно-територіальна автономія України.
2. Перебудова Російської держави на федеративну демократичну республіку.
3. Обрання нового складу ЦР на чолі з М. Грушевським, а його заступниками – С. Єфремоваі В. Винниченка.
Дві групи національних сил:
1. Автономісти – М.Грушевський, В.Винниченко –прибічники автономії України у складі демократичної Росії.
2. Самостійники – М.Міхновський – прибічники негайногопроголошення незалежності України
В Україні утворюється двовладдя – ЦР і ТУ. А до кінцяквітня – тривладдя – ЦР, ТУ і Ради робітничих,солдатських і селянських депутатів.
15 червня 1917 р. – ЦР організувала Генеральний Секретаріат – український уряд у складі:
В.Винниченко – голова і генеральний секретар з внутрішніхсправ;
П. Христюк – генеральний писар;
Х. Барановський – генеральний секретар з фінансів;
С. Єфремов – генеральний секретар з міжнаціональних справ;
С. Петлюра – генеральний секретар з військових справ;
Б. Мартос – генеральний секретар із земельних справ;
В. Садовський – генеральний секретар з судових справ;
М. Стасюк – генеральний секретар з продовольчих справ;
І.Стешенко – генеральний секретар з освіти.За час існування Генерального Секретаріату до 16 січня 1918р. відбулося 63 засідання,на яких було розглянуто 430 питань
Після бурхливих дебатів ЦР узяла цей документ „до відома” і стала очікувати розвитку подальших подій.Загальнонаціональна криза середини 1917р.:
§ прогресуюча розруха народного господарства;
§ зростаючі соціальні конфлікти;
§ загострення міжнаціональних конфліктів;
§ продовження війни;
§ безсилля державної влади;
§ некерованість влади на місцях.26 серпня 1917 р. – заколот генерала Л. Корнілова.
Наслідки:
1. Поразка правих сил у боротьбі за владу в Росії.
2. Утрата ТУ опори серед заможних верств суспільства,генералітету.
3. Більшовизація Рад, зростання загрози лівогоперевороту.
4. Наростання соціально-економічних проблем.
5. наростання революційної і національно-визвольноїборотьби.8 - 15 вересня 1917 р. – з’їзд народів Росії у Києві.Прийнято рішення про перебудову Російської державина федерацію демократичних республік.22 вересня 1917р. – ЦР одностайно ухвалила скликатиУстановчі Збори України на 8 жовтня 1917р.25 – 26 жовтня 1917 р. – більшовицький переворот вПетрограді – більшовики скинули ТУ. В Росії утвореноновий російський уряд – Раду Народних Комісарів начолі з В.Леніним. ЦР і ГС засудили повстання (27 жовтня).
У Києві утворилися три табори:
1. Прихильники поваленого ТУ (загальноросійські партії,крім більшовиків), які спиралися на штаб Київськоговійськового округу.
2. Більшовики, які спиралися на Ради робітничих ісолдатських депутатів.
3. ЦР, яка протистояла штабові округу, відстоюючи власне право на владу.29 жовтня 1917 р. – більшовики піднімають повстання в Києві проти прихильників ТУ. Спочатку нейтральна ЦР підтримує повстання.1 листопада 1917 р. – рішення ЦР про поширення своєї влади на територію заселену переважно українцями (Херсонську, Катеринославську, Харківську, материковуТаврію, Холмську, частину Курської та воронезької губерній).
Цьому сприяли:
§ телеграма В.Винниченка на місця;
§ постанова УЦР, відповідно до якої поміщицькі та державні земліпередавалися у розпорядження земельних комітетів4 листопада 1917 р. – більшовики на засіданні Рад робітничих ісолдатських депутатів визнали повноту влади в Україні за ЦР. 7 листопада 1917 р. – ІІІ Універсал ЦР - проголошення утворення Української Народної Республіки (УНР) як автономної державної одиниці Російської республіки з подальшим формуванням федерації;
- до Установчих Зборів вся влада в Україні переходить до УЦР і ГС;
- територія УНР визначалася у межах Київщини, Поділля, Волині, Чернігівщини, Полтавщини, Харківщини, Катеринославщини, Херсонщини, Таврії (без Криму), а також частини Холмщини, Курської, Воронезької та суміжних областей, де більшість населення українське;
Mapa aspiraciones territoriales República Popular de Ucrania.- скасування поміщицького землеволодіння, земля проголошувалася власністю народу і передавалася йому без викупу;
- запровадження 8-годинного робочого дня для робітників;
- встановлення державного контролю над виробництвом і торгівлею;
- обіцяно негайно розпочати мирні переговори;
- надання національним меншинам „національно-персональної автономії”;
- забезпечення демократичних прав і свобод;
- скасування смертної кари;
- амністія політв’язнів;
- скликання 9 січня 1918 р. Українських установчих зборів.За визначенням В.Винниченка та Д.Дорошенка,ІІІ Універсал не мав такого схвалення в суспільстві, якІ Універсал. Найголовніша причина полягала в тім, що вІ Універсалі була проголошена національна ідея, якаоб’єднувала всіх українців, а в ІІІ Універсалі булонакреслено соціально-економічні заходи, до якихпредставники різних кіл суспільства ставилисяпо-різному.Більшовики утворили військово-революційний комітет із завданням готувати нове повстання у Києві.
Плани більшовиків щодо усунення УЦР:
1. Мирне усунення – скликання 17 грудня 1917р. в КиєвіВсеукраїнського з’їзду рад, який би мав переобрати УЦР,перетворивши її на Центральний виконавчий комітет рад в Україні.
2. Силове усунення – робітничі страйки проти політика УЦР,захоплення загонами Червоної гвардії влади на місцях,спрямувати збільшовизовані частини російської армії на Київ дляйого захоплення.
3. Зовнішньополітичний тиск, збройна агресія – ультиматум РНК Росії за підписом В.Леніна і Л.Троцького від 17 грудня 1917р., спрямування більшовицьких військ в Україну під командуванням В.Антонова-Овсієнка Листопад 1917 р. – вибори до Всеросійських установчих зборів показали:- за більшовиків проголосувало 10% виборців;- за українські партії – 75%.25 листопада 1917 р. – роззброєння ЦР більшовицьких частин у деяких містах України.
Умови Брестського миру між УНР і країнами Четверного союзу
Основні положення:
1. Скасування воєнного стану між воюючими сторонами.
2. Визначення кордонів України.
3. Встановлення дипломатичних зв’язків.
4. Визначення економічних зв’язків.
5. У таємній декларації, підписаній з Австро-Угорщиною, зазначалося:
райони Східної Галичини з переважно українським населенням мали відійти від королівства Галичини й об’єднатися з Буковиною в один коронний край у складі Австро-Угорщини. (Угода не була ратифікована і розірвана Австро-Угорщиною у липні 1918р.)6. У додатковому договорі визначалися:
- принципи регулювання консульських відносин;
- принципи регулювання приватних справ;
- обмін військовополоненими;
- обмін надлишками сільськогосподарських і промислових товарів;
- курс валют (100 німецьких марок=46 українських карбованців)17 березня 1918р. УЦР ратифікувала умови Брестського договору, а 18 березня 1918р. УНР уклала військову конвенцію з Німеччиною та Австро-Угорщиною
Результати і наслідки:
1. Відбулося падіння радянської влади в Україні в результаті збройного втручання країн Четверного союзу.
2. Україна стала першою державою, що вийшла з Першої світової війни.
3. Україна стала повноправним членом міжнародних відносин.
4. Було визнано кордони Української держави.
5. Було відновлено владу УЦР і обмежено суверенітет України.За допомогу у звільненні України від більшовицької окупації УНР зобов’язувалась у вигляді матеріальної компенсації поставити до Німеччини та Австро-Угорщини 60 млн. пудів зерна та виробів з нього, 400 млн. шт.. яєць, 2,75 млн. пудів м’яса великої рогатої худоби (живою вагою), 3 млн. пудів цукру, а також регулярно постачати їм овочі, фрукти, фураж, руди тощо.Місця перебування УЦР і Ради міністрів УНРБерезень1917р. – січень 1918р. – КиївСічень 1918р. – ЖитомирЛютий – березень 1918р. – СарниБерезень – квітень 1918р. – Київ
Політика УЦР:
1. Запровадження нового стилю в літочисленні (юліанський календар було замінено григоріанським).
2. Введенні в обіг національної валюти – гривні.
3. Затвердження державного герба – тризуб Володимира Великого.
4. Введення закону про громадянство.
5. Скасування приватної власності на землю, введення закону про землю, який передбачав соціалізацію землі та встановлення максимуму землеволодіння у розмірі 30 десятин.
6. Схвалення Конституції УНР (29 квітня 1918р.).
7. М.Грушевського обрано президентом УНР(29 квітня 1918р.).18 лютого 1918 р. – Німеччина й Австро-Угорщина розпочали широкомасштабний наступ на Східному фронті від Балтійського до Чорного моря як союзники ЦР. Німецький блок наполіг на потребі мати в Україні власні регулярні війська, на що не сподівалася ЦР.2 березня 1918 р. – у Київ увійшли підрозділи армії УНР, а потім і союзні війська.На дипломатичному рівні союзники ЦР декларували, що єдиною їхньою метою є відновлення в Україні законної влади. Фактично ж скрізь негайно запроваджувався окупаційний режим. В цих умовах ЦР фактично перетворилася на дискусійний клуб, у засіданнях якого брали участь не більше 40 чоловік, а прийняті рішення йшли в розріз із нагальними потребами суспільства:
6 березня – постанова про адміністративний поділ УНР на 32 землі;
7 березня – про заміну всіх вивісок і підписів російською мовою на українську;
11 березня – про обов’язкове опанування для державних службовців протягом трьох місяців української мови;
24 березня – про необхідність мати на всіх товарах етикетки лише українською мовою.
Причини падіння УЦР
1. Розкол українського суспільного руху.
2. Політична недосвідченість і наївний романтизм лідерів.
3. Відсутність ефективних і авторитетних органів управління на місцях.
4. Однобока орієнтація на російську соціал-демократію, що переростала в більшовизм радикального типу, і федеративний союз з Росією.
5. Анархічні тенденції українського менталітету, непідготовленість мас до самостійного національно-державного життя, їх слабка політична культура.
6. Небажання і невміння створити регулярні збройні сили.
7. незацікавленість сусідніх з УНР держав в існуванні сильної, незалежної України.
8. Непослідовність і затягування розв’язання соціально-економічних проблем.
